Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harry Potter a kámen mudrců

22. 11. 2007

Harry Potter a kámen mudrců

Harry Potter a kámen mudrcůKdyž začala J.K. Rowling psát knihy o Harry Potterovi, nemohla tušit, že se o několik let později nebude moci polovina světa už šest měsíců před uvedením dočkat, až se dostane další díl do kina. Kámen mudrců je prvním dílem z celé plánované heptalogie.

Harry Potter a kámen mudrcůPro ty, kteří dosud nepropadli Harryho kouzlu, nechodí stát do fronty do knihkupectví a nepřečetli všechny vydané knihy jedním dechem od začátku až do konce, bych se pokusila shrnout základní zápletku. Harry Potter je kluk, který se narodil svým rodičům Lily a Jamesovi. Nebyli to docela obyčejní rodiče, byli to kouzelníci, kteří zahynuli po útoku zlého čaroděje, lorda Voldemorta. Ten se pokusil zavraždit i Harryho, ale Harry se z neznámých důvodů (přestože byl jen dítětem v plenkách) ubránil. Jako památka na toto setkání mu však zůstala jeho typická jizva na čele v podobě blesku.

Lord Voldemort zmizel na čas ze světa a náznaky, že existuje, se neobjevují dřív, než (shodou okolností, jak jinak) když dostává Harry Potter ve svých jedenácti letech pozvánku do prvního ročníku čarodějnické školy v Bradavicích. Pravda, je to trochu komplikované, náhradní rodiče, totiž strýce s tetou a rozmazleným bratrancem Dudleym, ho v žádném případě nechtějí pustit. Ale po osobní návštěvě školníka bradavické školy Hagrida jim už nic nezbývá, než ho nechat jít. Harry s Hagridem nakoupí školní potřeby a speciálním vlakem se vydávají do Bradavic.

Harry Potter a kámen mudrcůBradavický hrad je letos (prý) mnohem tajemnější než kdy jindy. Kdesi ve sklepení se totiž možná skrývá kámen mudrců, což je kámen, který umožní jeho držiteli nesmrtelnost. I když je velmi dobře střežen, jediný, kdo vypátrá, že se někdo snaží k němu dostat, je Harry se svými nerozlučnými kamarády Hermionou a Ronem. Takže záchrana zůstává zcela na nich.

Harry objevuje zcela nový, pro něj dosud skrytý svět. Určitá místa jsou totiž zakletá, aby se na nesprávná místa nedostal nikdo nepovolaný, totiž mudlové, jak říkají čarodějové obyčejným lidem. Kdesi v Londýně je chodba vedoucí do skryté Příčné ulice, do vlaku se nastupuje na nástupišti 9 a ¾ a hrad v Bradavicích, kde škola pro čaroděje sídlí, je chráněn kouzly, aby ho nikdo nenašel.

Harry Potter a kámen mudrcůHarry Potter těží hodně kvůli představivosti a nápadům autorky. Díky konfrontaci lidského a barvitě popsaného kouzelného světa, například díky tomu, že se Harry učí ve škole takové předměty jako přípravu lektvarů, jasnovidectví a černou magii, díky tomu, že hrají hru na koštětech zvanou famfrpál, a díky tomu, že si kupují hůlku a jiné čarodějné předměty, si získal nejen miliony čtenářů, ale i diváků po celém světě. Kombinace tajemna a vtipu je výborně vyvážená, aby udržela divákovu pozornost po celou dobu trvání filmu.

Harry Potter a kámen mudrcůAle to jsem do značné míry hodnotil knihu a ne film. Je pravdou, že mě filmové zpracování trochu zklamalo, ale to je asi normální v situaci, kdy nejdřív čtete knižní předlohu a teprve potom se díváte na film. Myslím si však, že zatímco knížku si se zaujetím přečte velká část dospělých, film si klade za cíl zaujmout spíše dětského diváka. Není to ale v žádném případě propadák. Filmové plátno má v tomhle případě plus v tom, že dá konečně podobu některým čarodějným věcem, které doposud existovaly jen v naší mysli. A ta podoba je většinou věrná předloze a vtipně provedená.

Když hodnotím dosavadní tři díly Harryho Pottera zpětně, považuji trojku za jednoznačně nejlepší.. Herecké výkony hlavních dětských hrdinů se díl od dílu lepší, příběhy nabývají na prokreslenosti a zajímavosti. První díl je takový rozehřívací na úvod, a je to patrné, když se na něj díváme takto s odstupem. Ale musíte ho přece vidět, když po něm přijde ještě dalších šest dílů, které, věřme, budou ještě gradovat…